مشاوران مدیریت کسب و کار اوج
Blog image

معرفی موسسه AXELOS و استاندارد PRINCE2

توسط ادمین

17 تیر 1399

0

648

استاندارد PRINCE2 (Projects IN Controlled Environment) یکی از استانداردهای مطرح در زمینه مدیریت پروژه می باشد.

تاریخچه استاندارد PRINCE2به شرح زیر است

  • در سال 1975 شرکت Ltd Simpact Systems که یک شرکت فعال در صنعت IT است برای اجرای پروژه های خود دستور العملی به نامProject Resource Organization Management and Planning Techniques) PROMPTII داشت این شرکت در انگلستان پروژه های IT اجرا می کرد.
  • در سال 1989 آژانس دولتی فنآوری و ارتباطات (CCTA) انگلستان به این دستور العمل علاقمند شد و آن را خرید و نام آن را Prince (Prompt project in ccta) گذاشت تا برای مدیریت پروژه های IT از آن استفاده شود.
  • بعد از آن در سال 1996 مالکیت آن به Office of Government Commerce (OGC) دفتر بازرگانی دولتی بریتانیا انتقال یافت و تغییرات اساسی در آن شکل گرفت تا این استاندارد برای تمام پروژه ها قابل استفاده باشد.
  • تا سال 2009 این استاندارد فقط در بریتانیا استفاده می شد ولی بعد از بازنگری های انجام شده این استاندارد در سایر کشورها مورد توجه و استفاده قرار گرفت.
  • OGC بریتانیا این استاندارد را در سال 2013 از شکل دولتی خارج کرد و به شرکت AXELOS واگذار کرد تا این استاندارد بتواند به شکل بین المللی مورد استفاده قرار بگیرد البته مالکیت  49 درصد از شرکت AXELOS متعلق به OGC است و 51 درصد آن متعلق به یک شرکت خصوصی است.
  • آخرین ویرایش استاندارد PRINCE2 در سال 2017 توسط شرکت AXELOS منتشر شده است

PRINCE2 هم اکنون بیشتر در کشور های بریتانیا، استرالیا، بلژیک، هلند، دانمارک و فرانسه مورد استفاده قرار داده شده است.

شرکت AXELOS براساس استاندارد PRINCE2 آزمون هایی را برگزار می کند و گواهینامه در سه سطح ارایه می شود.

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.

ارسال دیدگاه